Ads

Elected Senators: APC – 61; PDP – 33; YPP – 1
Senate Chamber.

Elected Senators: APC – 61; PDP – 33; YPP – 1

FEDERAL CAPITAL TERRITORY

Philip Aduda (PDP)

_______

NORTH CENTRAL

BENUE

Orker Jev (Northwest) PDP

Abba Moro (South) PDP

Gabriel Suswam (   ) PDP

KOGI

Oseni Yakubu (Central) APC

(Kogi East – inconclusive)

Dino Melaye (West) PDP

KWARA

Oloriegbe Yahaya Ibrahim (Central) APC

Lola Ashiru (South) APC

Umar Sadiq (North) APC

NASARAWA

Umaru Tanko Al-Makura (South) APC

Senator Abdullahi Adamu (West) APC

Godiya Akwashiki (North) APC

NIGER

Aliyu Shabi Abdullah (North) APC

Mohammed Bima (South) APC

Mohammed Sani Musa (East) APC

PLATEAU

(Awaited)

_________

SOUTH WEST

LAGOS

Senator Oluremi Tinubu (Central) – APC

Senator Adeola Solomon (West) – APC

Bayo Oshinowo (East) – APC

EKITI

Prince Dayo Adeyeye (South) – APC

Opeyemi Bamidele (Central) – APC

Bunmi Adetunbi  (North) – APC

OYO

Kolawole Balogun (South) – PDP

Teslim Folarin (Central) – APC

Abdulfatah Buhari (North) – APC

OSUN

Ajibolan Bashiru (Osun) – APC

Adelere Orilowo (West) – APC

Francis Fadahunsi (East) – PDP

ONDO

Senator Robert Ajayi Boroffice (North) APC

(South) –  Incoclusive

Ayo Akinyelure (Central) PDP

OGUN

Ibikunle Amosun (Central) – APC

Tolu Odebiyi (West) – APC

Lekan Mustapha (East) – APC

______

NORTHWEST

KANO

Malam lbrahim Shekarau (Central) APC

Alhaji Kabuki lbrahim Gaya (South) APC

Mallam Barau Jibrin (North) APC

KADUNA

Uba Sani (Central) APC

Suleiman Abdu Kwari (North) APC

Danjuma La’ah (South) APC

KATSINA

Kabir Barkiya (Central) APC

Bello Mandiya (South)   APC

Ahmed Baba-Kaita (North) APC

GOMBE

Danjuma Goje (Central) APC

Saidu Alkali (North) APC

Amos Bunus (South) APC

JIGAWA

Ibrahim Hassan Hadejia (Northeast) APC

Danladi Sankara (Northwest) APC

Senator Muhammed Sabo Naku (Central) APC

SOKOTO

Aliyu Wamakko (North) APC

Abdulahi Ibrahim Gobir (East) APC

Abubakar Shehu Tambuwal (South) APC

ZAMFARA

Abdulaziz Yari (West) APC

Tijani Yahaya Kawa (North) APC

Yet-to-be (announced) Central

KEBBI

Ibn Na’Allah (South) APC

Adamu Aliero (Central) APC

Yaya Abdulahi (North) APC

______

NORTH EAST:

ADAMAWA

Aishatu Dahiru Binani (Central) APC

Ishaku Cliff (North) PDP

Bino Yero   (South) PDP

BAUCHI

Haliru Jiga (Central) APC

Lawal Yahya (South) APC

(Bauchi North) APC

BORNO

Kashim Shettima (Central) APC

Ali Ndume (South) APC

Abubakar Kyari (North) APC

TARABA

Emmanuel Bwacha (South) PDP

(Awaiting two other results)

YOBE

Ibrahim Gaidam (East) APC

Ibrahim Bomoi (South) APC

Ahmed Lawan (North) APC

_______

SOUTH EAST:

ABIA

Theodore Orji (Central) PDP

Orji Uzor Kalu (North) APC

Yet to be declared (South)

ANAMBRA

Ifeanyi Uba (South) YPP

Two others yet to be declared

EBONYI

Sam Egwu (North) PDP

Michael Ama Nnachi (South) PDP

Obinna Ogba (Central) PDP

ENUGU

Ike Ekweremadu (West) PDP

Chimaroke Nnamani (East) PDP

Chuka Utazi    (North) PDP

IMO

Rochas Okorocha (West) APC

North (inconclusive)

East (yet to be declared)

______

SOUTH SOUTH

AKWA IBOM

Bassey Albert (North East) PDP

Christopher Ekpeyong (Northwest) PDP

Akon Eyak (South) PDP

BAYELSA

Donye Diri (Central) PDP

Lawrence Ewrujakpor (West) PDP

East (yet to be announced)

CROSS RIVER

Dr Sandy Onor   (Central) PDP

Senator Rose Oko (North) PDP

Senator Gershom Bassey (South) PDP

RIVERS

Thompson George Sekibo (East) PDP

Betty Apiafi     (West) PDP

Parry Mpigi     (South-East) PDP

DELTA

James Manager (South) PDP

Ovie Omo-Agege (Central) APC

Peter Nwaobochi (North) PDP

EDO

Mathew Urhoghide (South) PDP

Clifford Ordia (Central) PDP

Framcis Alimikkhena (North) APC

Leave a Reply

Close Menu
%d bloggers like this: